Staff


We have a extensive and hard working team of teaching and support staff at Woodlands.

Leadership Team

Mrs Yvonne Crilly – Headteacher

National Professional Qualification for Headteachers (NPQH),   Mental Health First Aider, Designated Safeguarding Lead (DSL), EYFS and Key Stage 1 Phase Leader.

Mrs Jo Duncombe – Deputy Headteacher

Masters Qualification in Educational Leadership,  Key Stage 2 Phase Leader, Specialist Leader of Literacy for the English Hub, Mental Health First Aider, Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL), Local Authority Writing Moderator for KS1 & 2, Seven Leader Education for Literacy (SLE)

Mrs Ellese Smallwood – Assistant Headteacher 

EYFS and Key Stage 1 Phase Leader (deputy), Phonics and Early Reading Lead,  Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL).

Mrs Kirstie Zaki- Assistant Headteacher

Key Stage 2 Phase Leader (deputy), English Lead.

Mrs Tina Murray – SENCO

National Award for SENCOs (NASENCo), Mental Health First Aider, Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Mrs Mandy Fisher – Inclusion Manager

Certificate of Advancement in Learning Mentor National Training, Mental Health First Aider, Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Mrs Vanessa Bradley – School Business Manager

Teaching Staff

Early Years

 

 

 

 

Mrs Sarah Riley – Reception Class Teacher.  Early Years Coordinator

Mrs Helen Archer – Reception Class Teacher, EYFS and KS1 Science Coordinator 

Miss Caroline Whale – Nursery Class Teacher, Music Coordinator

 

Key Stage One

Mrs Alison Dodd – Year 1 Class Teacher, Personal Development Coordinator

Mrs Zaki & Miss Smallwood– Year 1 class teachers

 

Mrs Kirsty Paterson – Year 2 Class Teacher, Design and Technology Coordinator

AWAITING PHOTO

Miss Natasha McGowan– Year 2 Class Teacher-ECT

Mrs Charley Braim – Year 2 Class Teacher , Computing Coordinator KS1 and EYFS

Key Stage Two

Mrs Lyndsey Thompson –  Year 3 Class Teacher, Educational Visits Coordinator, National Qualification for Middle Leaders (NPQML) 

Mrs Diane Whiteley – Year 3 Class Teacher, Religious Education Coordinator

Mrs Wendy Shedden – Year 4 Class Teacher, Physical Education Coordinator and ECT Mentor

Miss Laura Roberts – Year 4 Class Teacher, Mathematics Coordinator

 Mrs Donna Ellis – Year 5 Class Teacher, Art Coordinator

Mr Ben Watkins – Year 5 Class Teacher, KS2 Science and Computing Coordinator

Miss Sarah Featherston – Year 6 Class Teacher, MFL-Spanish Lead

Miss Zoe Hailey – Year 6 Class Teacher, History and Geography Coordinator

Mrs Julia Housley – Jigsaw Class Teacher, SENDCO Deputy

Teaching Support Assistants

Early Years:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mrs  Lisa Hevingham (TA),Mrs Helen Browne (HLTA),Miss Charlotte Browne (TA), Miss Megan Harper(HLTA), Mrs Emma Ingham(TA), Mrs Lauren Ettia (HLTA),Miss Jessika Higgins (Ancillary assistant), Miss Danielle Darch (TA).

Key Stage 1

Mrs Emma Gough (SEND TA), Mrs Anne-Marie Cross(TA), Mrs Amrita Padhi (TA), Miss Teresa Oliver (TA),

Mrs Hayley Hatchard-Wells (TA), Miss Jade Hendon (TA),

Mrs Teresa Brennan (HLTA), ,  Miss Rebecca Gilsenan (Apprentice)

Key Stage 2

Miss Karen Millington (HLTA), Mrs Victoria Deakin(HLTA), Mrs Kaye Price (HLTA), Mrs Sue Williams(TA),

Mrs Tina Simpkins (HLTA), Miss Dena Molloy(TA),Mrs Fiona Bramhill (HLTA), Mrs Rosemarie Nicholas (HLTA), Miss Suzanne Harvey (HLTA), 

Mrs Sarah Bryan (HLTA and Assistant SENDCO),  Mrs Pauline Hall (TA), Mrs Dawn Jones (HLTA). 

Inclusion Team

Mrs Mandy Fisher – Inclusion Manager, Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Mrs Julie Murdoch – Learning Mentor, Emotional Literacy Support Assistant (ELSA) 

Mrs Helena Fairclough- Learning Mentor

Mrs Sarah Craven – Educational Welfare Officer, Community Link Worker, Deputy Designated Safeguarding Lead (DDSL)

Administration Team

Mrs Vanessa BradleySchool Business Manager:

Ms Terri Speak, Miss Alexandria Bradley-Marsh, Miss Claire Ballyn  – Administrators

Lunchtime Supervisors

 

Mrs Gill Clinton, Mrs Shelly Lewis, Mrs Gemma Pearce, Mrs Ellie Shaw, Tori Ferris, Katarina Hollis, Jo Warburton ,  Mr Grant Henderson (awaiting photo)

Walking Bus Team

Mrs Mandy Fisher,  Mrs Sarah Craven

Mrs Jade Hendon, Mrs Joanne Warburton, Miss Teresa Oliver, Mrs Gemma Pearce, Emma Gough, Tetiana Tsymbalista, Durham Morton, Mrs Ellie Shaw,  Katarina Hollis,  Mr Grant Henderson (awaiting photo)

 

Woodlands Afterschool Provision (WASP)

Mrs Ellie Shaw,  Mrs Gemma Pearce, Mrs Jade Hendon, 

Cleaning Team

Mrs Alison Cresswell, Mrs Sue Lewis, Miss Dianne Bailey

Mrs Debbie Astbury, Miss Shelly Lewis

Mr Kevin Wakeley – caretaker